Ten dzień, czyli druga część 365 dni

365 dni już po pierwszym tygodniu sprzedaży okazało się bestsellerowym hitem na polskim rynku wydawniczym. Jak się szybko okazało, nie tylko Polakom spodobał się cykl autorstwa Blanki Lipińskiej i książka została przetłumaczona na inne języki. Nie trzeba było długo czekać, aby na podstawie powieści powstał i film fabularny, który podobnie jak książki Lipińskiej cieszył się międzynarodową popularnością. Jak jednak w porównaniu do debiutu autorki prezentuje się kontynuacja 365 dni druga część serii? Czy jest to cykl udany, a może wyłącznie nastawiony na kasowy sukces?

Precyzja obliczeń

Wydawać się może, że Blanka Lipińska perfekcyjnie zaplanowała swój sukces. Nie dość, że postawiła na niezwykle w ostatnich latach popularny gatunek erotyczny, to jeszcze dodała do tego prostą, a dzięki temu niewymagającą większego skupienia historię i na koniec dorzuciła odrobinę pikanterii oraz kontrowersji. I choć finalny efekt pod względem literackim wyszedł po prostu słaby, tak nie można książkom autorki odmówić tego, że zachęciły do czytania spore grono odbiorców, którzy nie sięgali dotychczas za często po literaturę. Wokół serii 365 dni ciągnie się do dzisiaj wiele kontrowersji, które również w niemały sposób miały wpływ na to, jak często o książkach Lipińskiej się mówiło i wciąż mówi.

Po najmniejszej linii oporu

Kontynuacja 365 dni charakteryzuje się wszystkim tym, co znaleźć mogliśmy w części pierwszej. I w przypadku tego cyklu obowiązuje twarda zasada sequeli, która mówi, że po pierwszej części nadchodzi druga, w której wszystkiego jest więcej, mocniej i intensywniej. Warto zaznaczyć, że 365 dni jest przede wszystkim historią erotyczną z elementami romansu. Pojawiają się też tu okazjonalnie wątki sensacyjne czy kryminalne, jednak w kontekście całej fabuły, jest ich zdecydowanie najmniej. Blanka Lipińska stworzyła opowieść nie najwyższych lotów, która jednak może umilić czas wolny. Choć prawdopodobnie tylko twardym miłośniczkom tego gatunku.